Rimodelimi i barkut - Abdominoplastika

Ideali i bukurisė femėrore nuk mund tė konceptohet pa njė bark tė sheshtė, me lėkurė tė tėhequr dhe tonike. Supet, gjoksi, vithet apo edhe kėmbėt e bukura do ta humbisnin hijeshinė nėse lėkura nė zonėn e barkut do tė ishte e dhjamosur, e varur apo e rrudhur dhe me smaljatura. Tė shumta janė femrat tė cilat veshin kostume banjo trupore, pėr tė mbuluar barkun apo evitojnė tė shkojnė nė plazh pėr shkak tė inestetizmave, qė mund tė jenė tė pranishėm nė kėtė zonė qendrore tė trupit. Barku i butė, i varur dhe i dhjamosur, ėshtė shpesh rezultat i njė humbje peshe tė konsiderueshme dhe tė papritur, i shtatzėnisė ose mė thjesht, i njė mėnyre jetese tė gabuar, me pasivitet fizik dhe ushqim tė tepėrt. Struktura e zonės sė barkut tenton tė varet shumė dhe si pasojė, muskujt nuk arrijnė ta mbajnė peshėn e saj duke dėshtuar nė mėnyrė tė dukshme. Njė bark i dalė dhe i varur pėrkeqėson aspektin fizik dhe mund tė shkaktojė pakėnaqėsi, si pėr meshkujt ashtu edhe pėr femrat. Traumat fizike tė prodhuara nga shtatzėnia, nga lindja dhe nga ushqimi me gji, mund tė shkaktojnė me tė vėrtetė efekte negative tek femrat, tė cilat arrijnė deri nė humbjen e vetėvlerėsimit. Nė tė tilla raste, dieta apo aktiviteti fizik nuk arrijnė tė japin rezultate tė kėnaqshme.

Pėr ata qė kanė humbur shumė nė peshė, e vetmja zgjidhje pėr tė hequr lėkurėn e tepėrt, ėshtė ajo e kirurgjisė estetike. Nė pėrgjithėsi, problemet qė ndodhin janė: Lėshimi i lėkurės e cila ėshtė shkalla mė e vogėl e deformimit tė barkut dhe zakonisht mund ta vėrejmė edhe tek tė rinjtė, ndėrsa tek femrat mund tė ndodhė nė raste tė caktuara pas lindjes. Nė kėtė rast, lėkura e tepėrt ėshtė e pėrqėndruar kryesisht nė zonėn poshtė kėrthizės, nė tė dy anėt e barkut. Lėshimi i muskujve dhe i lėkurės ėshtė situata mė ekstreme. Barku varet shumė dhe vėrehet edhe hapja dhe lėshimi i muskujve rectus qė mbajnė pjesėn qėndrore tė murit abdominal, si dhe varje e lėkurės me dhjamė tė tepėrt.

Qėllimi i abdominoplastikės (plastika e barkut) ėshtė eliminimi i barkut tė varur dhe tė deformuar duke hequr lėkurėn, dhjamin e tepėrt dhe tonifikimi i muskujve. Abdominoplastika totale pėrfshin korrigjimin kirurgjikal tė barkut tė lėshuar dhe tė dhjamosur, duke hequr lėkurėn dhe dhjamin e tepėrt, rikostruksion tė kėrthizės si dhe plastikėn dhe riforcimin e muskujve tė barkut. Nė 30% tė rasteve, deformimi i barkut ėshtė i kufizuar nė zonėn poshtė kėrthizės dhe konsiston nė njė tepricė jo shumė tė madhe tė dhjamit dhe lėkurės, e shoqėruar edhe me njė dobėsim fillestar tė muskujve tė barkut. Kėtu, teknika tradicionale e abdominoplastikės ėshtė e egzagjeruar, nė krahasim me difektin qė duhet korrigjuar, ndėrsa liposucioni (thithja e dhjamit tė tepėrt) nuk ėshtė plotėsisht efikase. Teknika mė e mirė ėshtė njė rrugė e ndėrmjetme, mini – abdominoplastika, e cila ėshtė mė e thjeshtė se abdominoplastika totale dhe mė komplete dhe efikase se liposucioni. Kjo teknikė realizohet nėpėrmjet njė prerje dhe rrjedhimisht edhe njė cikatrice mė tė vogėl nė pjesėn e poshtme tė barkut e cila nuk prek zonėn e kėrthizės. Edhe rekuperimi pas kėtij operacioni ėshtė mė i shpejtė se pas atij tė abdominoplastikės totale.

Nė ato raste kur pėrveē abdominoplastikės kryhet edhe heqja e dhjamit tė tepėrt me anė tė liposucionit, bėhet fjalė pėr lipo – abdominoplastikė, njė teknikė e cila mundėson heqjen e dhjamit dhe tė lėkurės sė tepėrt nė zonėn e barkut vitheve apo edhe kofshėve(lexo edhe "Liposkulptura").

Kirurgėt estetikė KEIT® do t’ju rekomandojnė abdominoplastikėn kur:

 • barku ka pala tė varura tė lėkurės me pėrbėrje dhjamore,
 • keni bark tė butė dhe tė dobėt si pasojė e njė ose mė shumė shtatzėnive ose si pasojė e njė humbje tė madhe dhe tė menjėhershme nė peshė,
 • ka relaksim dhe rėnie tė strukturės muskulare dhe tė lėkurės sė barkut si rrjedhojė e njė mėnyre jetese tė parregullt dhe nga pasiviteti fizik.


Pėrse Ju duhet tė zgjidhni KEIT®:
 • Tarifa KONKURRUESE, pagesa me kėste, INTERESI 0%.
 • Kirurgė estetikė italianė me pėrvojė dhjetėra vjeēare dhe kompetencė tė lartė profesionale.
 • Operacionet i kryejmė nė klinika private me standarte tė larta nė Shqipėri.
 • Respektim maksimal i KONFIDENCIALITETIT dhe PRIVACY tė ēdo personi. Eventualisht, ofrojmė mundėsinė e operacioneve edhe nė klinika prestigjoze nė Romė.
 • Ēdo person do tė kurohet rregullisht pas operacionit deri nė shėrimin dhe rekuperimin e tij tė plotė.
 • Staf anesteziologjik i specializuar nė Itali qė garanton mbarėvajtjen optimale tė operacionit.
 • Garanci e plotė mbi pastėrtinė, sterilitetin, pėrqindjen shumė tė vogėl tė komplikimeve.
 • Pajisje MODERNE, materiale tė cilėsisė shumė tė lartė, tė markave mė prestigjoze ndėrkombėtare.
 • Trajtime estetike me rezultate optimale sipas standardeve mė tė larta europiane.
 • ĒERTIFIKATE GARANCIE EKSKLUZIVE KEIT®

"KEIT® ofron mundėsinė e pagesave me kėste me INTERES 0% vitin e parė
  dhe kushte shumė tė favorshme vitet nė vazhdim, pa SHPENZIME EKSTRA PER JU."