Evolution Light Machine, Dritė Intense e Pulsuar dhe radiofrekuencė

 

Evolution Light Machine është një pajisje elektronike e cila përdoret gjerësisht për foto - depilim dhe foto - rinim të lëkurës. Kjo teknologji ka filluar të zhvillohet nga fundi i viteve ’90 dhe konsiderohet si evolucion i mëtejshëm i lazerit. Vantazhi i saj, në krahasim me lazer, qëndron në faktin se bën të mundur trajtimin e sipërfaqeve më të mëdha të lëkurës, me më shumë siguri, lehtësi dhe shpejtësi. Karakteristikat specifike teknike ndryshojnë në bazë të modelit dhe të markës por, në thelb, kjo pajisje përmban një akumulator...

.

Lexo mė shumė >>


UltraShape™ Contour

UltraShape™ Contour ėshtė njė paisje moderne e cila, bazuar nė kombinimin e teknologjive tė ultratingujve, radiofrekuencės dhe vakuumit, realizon eleminimin e dhjamit dhe celulitit tė depozituar nėn lėkurė, nė mėnyrė jo invazive, pa qenė nevoja e ndėrhyrjes kirurgjikale dhe shtrimit nė spital. Ultratingujt dhe radiofrekuenca janė pėrdorur me siguri dhe efikasitet tė plotė prej shumė vitesh nė mjekėsi. Ky sistem pėrdor Vertical Dynamic Focus (VDF) me ultratinguj pulsues tė fokalizuar dhe me potencė tė lartė, qė shkatėrrojnė menjėherė dhe pėrgjithmonė qelizat....

Lexo mė shumė >>


Lazer fraksional CO2

Trajtimi me Lazer fraksional CO2 ristrukturon dhe restauron lëkurën e dëmtuar, për tĀ’i dhuruar asaj një aspekt më të bukur dhe rinor. Edhe kjo teknikë e mjekësisë estetike, në duar eksperte, është një procedurë e sigurt, jo - invazive dhe shërben për të përmirësuar sipërfaqen e lëkurës pasi: hap dhe zmadhon poret, eliminon njollat e errëta, redukton rrudhat rreth syve dhe cikatricet e akneve, rinon dhe rifreskon qafën, dekoltenë dhe duart si dhe mund të përdoret për eliminimin e disa lloje tatuazhesh. Përsa i përket smaljaturave (të çarave dhe plasaritjeve në lëkurë), mund...

.

Lexo mė shumė >>


Botulini (Botox®)

Botulini (botox®) ėshtė njė medikament qė ka gjetur njė pėrdorim tė gjerė nė mjekėsinė estetike. Ėshtė i pėrbėrė nga toksina e botulinit e tipit A e purifikuar dhe injeksioni i tij bllokon trasmetimin e impulsit nervoz nė pllakėn neuromuskulare. Botulini pėr herė tė parė ėshtė pėrdorur nė okulistikė nė vitin 1977 pėr trajtimin e strabizmit. Nė fillim tė viteve ’90 ka filluar aplikimi i tij edhe pėr trajtime estetike, fillimisht pėr korrigjimet e spazmave muskulare dhe distonive. Toksina e botulinit ėshtė njė substancė e prodhuar nga bakteri Clostridium Botulinum. Injeksioni i saj nė muskuj bllokon....

Lexo mė shumė >>


Protezat e gjoksit

Protezat e gjoksit kanė filluar tė pėrdoren qė nga viti 1962 dhe janė tė pėrbėra nga njė veshje e jashtme e mbushur me xhel silikoni ose me ujė fiziologjik. Pėr prodhimin e tyre pėrdoret material inert, jo alergjik, jo - kanceroz, jo - irritues pėr indet e organizmit, rezistente ndaj traumave mekanike dhe tė pa - depėrtueshme prejj lėngjeve tė trupit. Sipas strukturės sė femrės dhe egzigjencave estetike, protezat ndryshojnė pėrsa i pėrket formave, pėrmasave dhe veshjes mbėshtjellėse, e cila mund tė jetė e lėmuar ose e testurizuar (e ashpėr). Xheli i silikonit ka njė viskozitet shumė....

Lexo mė shumė >>


Acidi hialuronik

Acidi hialuronik nuk ėshtė njė produkt me pėrbėrje sintetike, por njė substancė natyrale e indeve konektive tė organizmit. E gjejmė nė veēanti nė lėkurė, nė kėrcet e kockave, nė tendinet, nė paretet e aortės, nė kordonin umbelikal etj. Pėrsa i pėrket klasifikimit kimik, acidi hialuronik ėshtė njė glikosaminoglikan, i cili i jep elasticitet dhe hidratim lėkurės, duke luajtur kėshtu, njė rol tė rėndėsishėm nė rezistencėn dhe formėn e saj. Pėrqėndrimi i acidit hialuronik nė indin konektiv pakėsohet me kalimin e moshės, si pasojė vėrehet dobėsimi dhe lėshimi i lėkurės, i shoqėruar nga deformimet....

Lexo mė shumė >>