Botulini (Botox®)

<< Kthehu pasBotulini (botox®) ėshtė njė medikament qė ka gjetur njė pėrdorim tė gjerė nė mjekėsinė estetike. Ėshtė i pėrbėrė nga toksina e botulinit e tipit A e purifikuar dhe injeksioni i tij bllokon trasmetimin e impulsit nervoz nė pllakėn neuromuskulare. Botulini pėr herė tė parė ėshtė pėrdorur nė okulistikė nė vitin 1977 pėr trajtimin e strabizmit. Nė fillim tė viteve ’90 ka filluar aplikimi i tij edhe pėr trajtimet estetike, fillimisht pėr korrigjimet e spazmave muskulare dhe distonive. Toksina e botulinit ėshtė njė substancė e prodhuar nga bakteri Clostridium Botulinum. Injeksioni i saj nė muskuj bllokon lėshimin e acetilkolinės nė nivelin e pllakės neuromuskulare dhe si rrjedhojė, edhe stimulin e kontraktimit muskular. Pra, nėse botox® injektohet nė muskujt e mimikės, redukton aktivitetin e tyre kontraktues, duke zvogėluar kėshtu edhe rrudhat e fytyrės, tė cilat provokohen nga kontraktimi i muskujve nė fjalė. Botulini pėrdoret pėr reduktimin e rrudhave tė ballit, midis vetullave si dhe rrotull syve(lexo edhe "Reduktimi i rrudhave me botox®). Pėrveē kėsaj, ky medikament gjen njė pėrdorim tė gjerė edhe pėr trajtimin e hiperidrozės (djersitja e tepėrt) nė zona tė ndryshme tė trupit dhe veēanėrisht sqetullat(lexo edhe "Trajtimi i djersitjes sė tepėrt me botox®). Megjithėse pėrdoret tashmė prej shumė vitesh, duhet tė kemi parasysh qė botulini ėshtė njė medikament qė duhet tė aplikohet vetėm nga mjekė ekspertė, nė klinika tė specializuara. Duhet tė bėhet kujdes qė trajtimet me botulin tė mos kryhen nga persona pa eksperience dhe ėshtė e ndaluar qė tė aplikohen auto - injeksione, pasi dėmet mund tė jenė tė konsiderueshme. Botox®, tashmė i eksperimentuar dhe pėrdorur prej vitesh nė fushėn e okulistikės dhe tė mjekėsisė estetike, nuk paraqet komplikime tė veēanta. Reaksionet alergjike janė shumė tė rralla dhe, nėse aplikohet nga duar eksperte, ėshtė njė medikament i sigurt pėr trajtimet estetike. Nė raste tė rralla mund tė vėrehen dhimbje koke, marrje mendsh, rėnie tė palpebrės sė poshtme, dobėsim tė muskujve tė trajtuar dhe pėrlotje nė rastet e aplikimeve pėrreth syve. Theksojmė se tė gjitha kėto efekte anėsore janė tė pėrkohshme. Duhet patur parasysh qė sistemi imunitar mund tė reagojė duke prodhuar antikorpe, tė cilėt njohin dhe neutralizojnė botulinin duke eleminuar kėshtu efektin e tij. Trajtimet me botulin nuk kėshillohen tė kryhen tek gratė shtatzėnė dhe tek personat me probleme neuromuskulare.
Pėr sigurinė dhe garancinė qė ofron, pėr aplikimet e tij nė trajtimet estetike, botulini ėshtė sot njė nga produktet mė tė pėrdorura nė Europė dhe SHBA. Trajtimi i fytyrės me botulin mund tė kryhet nė ēdo moshė, nė ato raste kur ka vėrtet njė indikacion mjekėsor – estetik. KEIT®, duke u bazuar nė normat mė tė larta tė etikės profesionale, nė respektin e shėndetit tė ēdo personi, REFUZON TRAJTIMET ESTETIKE ME BOTULIN TEK TĖ MITURIT. KEIT® preferon tė pėrdorė bolutin tė cilėsisė sė lartė tė markave amerikane (Vistabex, Allergan®, http://www.allergan.com) dhe gjermane (Bocuture, Merz Pharma Group, http://www.merz.com).