Trajtimi i djersitjes sė tepėrt me botox®

<< Kthehu pasKur sasia e djersės sė prodhuar nga organizmi rezulton mė e madhe se nevojat e trupit pėr auto - rregullimin e temperaturės, bėhet fjalė pėr djersitje tė tepėrt (hiperidrozė). Nė kėto raste, gjėndrat sudoripare (tė djersės) janė mė tė ndjeshme ndaj stimujve nervozė qė mbėrrijnė nga truri dhe qė shkaktojnė djersitjen. Funksioni kryesor i djersės ėshtė rregullimi i temperaturės sė trupit, duke ftohur sipėrfaqen e lėkurės gjatė avullimit. Problemi i hiperidrozės fillon zakonisht gjatė pubertetit (9 – 16 vjeē) dhe vazhdon gjithė jetėn, me njėfarė ulje tė intensitetit, nė varėsi tė gjendjes psiko - fiziologjike tė personit. Arsyet e djersitjes sė tepėrt nuk janė plotėsisht tė qarta, megjithėse ekzistojnė njė sėrė mekanizmash fizikė dhe psiqikė. Shpesh, shkaku ėshtė njė inervim i egzagjeruar i gjėndrave tė djersės dhe gjendja keqėsohet nga stresi psiko - emotiv. Pėrveē kėsaj, arsye tė tjera mund tė jenė sėmundje tė gjėndrės tiroide (hipertiroidizmi), ērregullime tė sistemit endokrin, alkolizmi, neuropatitė periferike, disa lloje tumoresh, obeziteti, etj. Djersa prodhohet kryesisht (75%) nga gjėndrat e anėsive tė sipėrme dhe tė poshtme, pra zonat mė tė prekura janė sqetullat, duart, shputat e kėmbėve, zona inguino - gjenitale dhe ajo pas gjurit (popliteale). Ky fenomen preokupues dhe i bezdisshėm, i cili shpesh nuk varet nga temperatura e ambientit, shfaqet nė ēdo stinė dhe pėrkeqėsohet zakonisht gjatė verės.
Pėrsa i pėrket jetės sociale, personat qe vuajnė nga hiperidroza, shpesh e pėrjetojnė kėtė fenomen me ulje tė vetėvlerėsimit dhe izolim nga shoqėria. Edhe kryerja e aktivitetit normal nė punė dhe nė jetėn e pėrditshme, kthehet nė njė problem jo vetėm fizik, por edhe psikologjik. Djersa e tepėrt, pėrveē bezdisjes qė krijon tek personat e prekur, mund tė bėhet shkak i depozitimit nė lėkurė tė baktereve, tė cilėt mė proceset e fermentimeve prodhojnė aroma tė pa - kėndshme. Pėr kėtė arsye, kėshillohen disa norma higjenike si: tė pėrdoret sapun dhe detergjentė qė respektojnė pH e lėkurės, tė lahen shpesh duart, tė evitohen substanca irrituese, tė bėhet kujdes pėr plagė tė lėkurės sado tė vogla qofshin, tė evitohen alkoli, duhani, kafeja, erėzat pikante etj.
Pėrveē teknikave invazive si ndėrhyrjet kirurgjikale (simpatektomia, etj.) sot, hiperidroza mund tė trajtohet me rezultate shumė tė kėnaqshme me anė tė injeksionit tė botulinit (botox®). Ky medikament pėrmban toksinėn botulinike tė tipit A tė purifikuar injeksioni i tė cilės bllokon lėshimin e acetilkolinės nė nivelin e mbaresave nervore pre - sinaptike dhe si rrjedhojė, edhe trasmetimin e impulsit nervor(lexo edhe “Botulini (Botox®)”). Me kėtė mekanizėm bllokohet edhe prodhimi i djersės nga gjėndrat sudoripare tė lėkurės. Megjithėse pėrdoret tashmė prej shumė vitesh, duhet tė kemi parasysh qė, botulini ėshtė njė medikament i cili duhet tė aplikohet vetėm nga mjekė ekspertė, nė klinika tė specializuara. Duhet tė bėhet kujdes qė trajtimet me botulin tė mos kryhen nga persona pa eksperience dhe ėshtė e ndaluar tė kryhen auto - injeksione, pasi dėmet mund tė jenė tė konsiderueshme.
Trajtimi me botox® ėshtė komod, me dhimbje tė lehta, mėse tė durueshme dhe nuk ka nevojė pėr anestezi. Kryhet nė ambulator nga personel i kualifikuar dhe, nė varėsi tė zonave qė duhen trajtuar, zgjat mesatarisht 15 - 30 minuta. Nuk ėshtė e nevojshme njė periudhė rekuperimi pas trajtimit dhe rikthimi nė jetėn e pėrditshme ėshtė i menjėhershėm. Fillimisht, gjatė njė konsulte paraprake midis mjekut tė stafit tonė dhe personit tė interesuar, shpjegohet me hollėsi procedura, studiohen zonat qė duhet tė trajtohen, rezultatet e mundshme, efektet anėsore, kundėr - indikimet etj. Mė pas, pėrcaktohet sipėrfaqja e lėkurės qė duhet trajtuar dhe personi shtrihet nė njė krevat tė posaēėm. Me anė tė njė shiringe dhe age (gjilpėrė) tė vogėl, kryhen, sipas nevojės, injektime uniforme nėn lėkurėn e sqetullave, duarve, zonės inguino – gjenitale, etj. Rezultati ėshtė shumė i kėnaqshėm dhe zgjat mesatarisht 4 – 8 muaj. Mė pas, djersitja do tė rifillojė gradualisht, por shpesh, edhe pas njė viti nuk arrihen nivelet e djersitjes para trajtimit. Nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve, pėr tė reduktuar dhe mbajtur nėn kontroll fenomenin e hiperidrozės, ėshtė i mjaftueshėm njė trajtim nė vit, duke preferuar periudhėn para stinės sė verės. Pėr fat tė keq, rreth 5 – 10% e personave, pėr shkak tė karakteristikave tė tyre fiziologjike (antikorpe anti - botulin), nuk reagojnė ndaj injektimit tė botulinit dhe rezultatet nuk janė tė kėnaqshme.  Efektet anėsore janė shumė tė rralla, tė lehta dhe largohen brenda njė kohe tė shkurtėr.