Fryrja e buzėve me acid hialuronik

<< Kthehu pasTek njė femėr, sidmomos me njė fytyrė tė ėmbėl dhe tė bukur, buzėt luajnė njė rol unik nė shprehjen e feminilitetit dhe harmonisė nė tėrėsi. Buzėt e holla apo jo - simetrike stonojnė edhe nė njė fytyrė shumė tė kėndshme dhe tėrheqėse. Kujt nuk do t’i pėlqenin buzė tė plota, joshėse me forma sensuale si Angelina Jolie apo Kim Kardashian? Sot, injeksionet e acidit hialuronik, tė kryera nga profesionistė ekspertė, i dhurojnė hijeshinė dhe sensualitetin e dėshiruar buzėve, nė harmoni tė plotė me hundėn, mjekrėn, mollėzat dhe gjithė fytyrėn.
Acidi hialuronik nuk ėshtė njė produkt me pėrbėrje sintetike por njė substancė natyrale e indeve konektive tė organizmit. E gjejmė nė veēanti nė lėkurė, nė kėrcet e kockave, nė tendinet, nė paretet e aortės, nė kordonin umbelikal, etj. Pėr kėtė arsye, nuk paraqet rrezik pėr infeksione, infiamacione lokale apo formimin e granulomave, komplikime kėto tė shpeshta nėse pėrdoren filler sintetikė(lexo edhe “Acidi hialuronik”). Injektimi mund tė kryhet me lehtėsi nėn lėkurė, nė zonėn e epidermės ose akoma mė nė thellėsi, pėr tė mbushur buzėt dhe pėr t’u thėnė atyre formėn e dėshiruar. Procedura kryhet me njė age (gjilpėrė) shumė tė hollė, jo traumatike dhe rezultati ėshtė i menjėhershėm. Shpesh, acidi hialuronik pėrmban edhe anestetikė lokalė me qėllim pakėsimin akoma mė shumė tė dhimbjeve, tė cilat janė mėse tė pėrballueshme. Nė persona tė ndjeshėm dhe sipas dėshirės, pėr tė minimiziuar dhimbjen, mund tė aplikohet nė buzė njė krem anestetik (emla), 30 minuta para procedurės. Pas injektimit, acidi hialuronik pėrthithet ngadalė dhe metabolizohet gradualisht nga indet nėn lėkurė (enzimat hialuronidaza), pa efekte anėsore pėr organizmin e njeriut. Efekti viziv i arritur zgjat mesatarisht 4 – 8 muaj, nė varėsi tė produktit, karakteristikave tė secilit individ si dhe stinės (gjatė verės efekti ėshtė mė i shkurtėr pėr shkak tė temperaturave tė larta). Pėr kėtė arsye, ėshtė e kėshillueshmė qė ky lloj trajtimi, fillimisht tė pėrsėritet 2 – 3 herė nė vit. Nėse procedura pėrsėritet rregullisht, efekti bėhet akoma njė i zgjatur nė kohė, duke arritur edhe 8 – 12 muaj. Pėr sigurinė dhe garancinė qė ofron pėr aplikimet e tij nė trajtimet estetike, acidi hialuronik ėshtė sot njė nga produktet mė tė rekomanduara nė Europė dhe SHBA, nga shoqatat ndėrkombėtare tė kirurgjisė plastike dhe komuniteti shkencor.
Rimodelimi i buzėve mund tė kryhet edhe me produkte tė tjera SINTETIKE si SILIKONI i lėngshėm, AQUAMID, RADIESSE etj. tė cilėt kanė efekt tė pėrhershėm apo afatgjatė nė kohė. Duke qenė substanca tė cilat organizmi i njeh si tė huaja, egziston shpesh rreziku i REAKSIONEVE ALERGJIKE, INFEKSIONEVE, INFIAMACIONEVE LOKALE nėn lėkurė, GRANULOMAVE dhe DEFORMIMEVE TĖ PĖRHERSHME tė buzėve. Pėr kėtė arsye KEIT®, duke u bazuar nė normat mė tė larta tė etikės profesionale, nė respektin e shėndetit tė ēdo personi, REFUZON PĖRDORIMIN E MATERIALEVE SINTETIKE pėr trajtimet estetike.
KEIT® pėrdor acid hialuronik tė cilėsisė sė lartė, produkt i markave mė tė njohura gjermane (Hyacorp, BioScience GmbH, www.bio-science.org) dhe amerikane (Allergan®, http://www.allergan.com).