Anemia, ç'është?

C’është anemia?

Anemia është një gjendje në të cilën numri i qelizave të kuqe të gjakut ose niveli i hemoglobinës është më i ulët se normalja. Hemoglobina është proteina që ndihmon në transportimin e oksigjenit nëpër trup. Kur anemia është e pranishme, trupi nuk merr mjaftueshëm oksigjen, që mund të shkaktojë lodhje, dobësi dhe probleme të tjera shëndetësore. Anemia ndikon në më shumë se 1.62 miliard njerëz në botë, duke e bërë atë një problem të zakonshëm të shëndetit publik.

 anemia cfare eshte

Simpotomat

Anemia shpesh manifestohet me disa simptoma të zakonshme që përfshijnë:

 • Lodhje dhe dobësi. Ndiheni të lodhur dhe pa energji edhe pas pushimit.
 • Marramendje. Mund të ndjeni marramendje ose të keni ndjenja të humbjes së ekuilibrit.
 • Frymëmarrje e shpejtë. Merrni frymë shpejt, sidomos gjatë aktivitetit fizik.
 • Ngjyra e zbehtë e lëkurës. Lëkura mund të bëhet më e zbehtë se zakonisht.
 • Dhimbje të kokës. Dhimbjet e kokës mund të jenë të zakonshme si rezultat i mungesës së oksigjenit në tru.
 • Ftohje e gjymtyrëve. Duar dhe këmbë mund të ndihen të ftohta.
 • Rrahje të shpejta të zemrës. Zemra mund të rrahë më shpejt për të kompensuar mungesën e oksigjenit.
 • Ndjenja e dhimbjes në gjak dhe gjoks. Dhimbja mund të ndodhi për shkak të rritjes së punës së zemrës dhe sistemit të qarkullimit.

 anemia mesdhetare simptomat

Anemia mesdhetare

Anemia mesdhetare, e njohur gjithashtu si talasemia, është një sëmundje gjenetike që ndikon në prodhimin e hemoglobinës. Kjo lloj anemie është e zakonshme në vende të Mesdheut, në Lindjen e Mesme dhe në disa pjesë të Azisë. Njerëzit me talasemi kanë një formë ndryshe të hemoglobinës që nuk mund të mbajë oksigjen siç duhet. Ky lloj anemie kërkon trajtim të vazhdueshëm dhe ndonjëherë transfuzione gjaku për të menaxhuar simptomat. Ndryshe nga anemia e zakonshme, e cila shpesh është shkaktuar nga mungesa e hekurit, vitaminave, ose faktorëve të tjerë ushqimorë, talasemia është një sëmundje gjenetike që ndikon në strukturen dhe prodhimin e hemoglobinës. Anemia e zakonshme, e njohur si anemia sideropenike, zakonisht trajtohet me suplementë hekuri dhe ndryshime në dietë, ndërsa talasemia kërkon trajtime më komplekse. Kjo lloj anemie shpesh kërkon transfuzione gjaku të rregullta për të mbajtur nivelet e hemoglobinës në nivel të duhur dhe për të menaxhuar simptomat e saj. Për më tepër, pacientët me talasemi shpesh kanë nevojë për trajtime që ndihmojnë në menaxhimin e efekteve të dëmshme të mbiprodhimit të hekurit nga transfuzionet, si terapi chelating për të hequr hekurin e tepërt nga trupi.

Acidi folik dhe anemia

Acidi folik është një vitaminë e rëndësishme që ndihmon në formimin e qelizave të kuqe të gjakut. Një mungesë e acidit folik mund të shkaktojë anemi, që më pas ndikon në prodhimin e këtyre qelizave. Sipas studimeve, 2-5% e njerëzve që vuajnë nga anemia kanë mungesë të acidit folik. Ushqimet të cilat janë të pasura me acid folik, si perimet me gjethe të gjelbra dhe fasule, mund të ndihmojnë në parandalimin e këtij lloji anemie. Ja disa mënyra të marrjes së acidit folik:

 • Tableta dhe kapsula.
 • Perime me gjethe të gjelbra (spinaq, brokoli, sallatë).
 • Fasulet dhe bishtajoret (fasule të zeza, qiqra, lenteja).
 • Agrumet (portokalle, grepfruit, limon, lëng limoni).
 • Grurë dhe produktet e drithërave (buka dhe cereale të pasuruara).
 • Mish dhe peshk.
 • Buka dhe cerealet e pasuruara me acid folik.
 • Molla, pjeshkë, arrat dhe farat.

 anemia ne shtatzani

Parandalimi

Për të parandaluar aneminë, është e rëndësishme të ndiqni disa masa të thjeshta dhe efektive. Fillimisht, konsumoni ushqime të pasura me hekur, si mish të kuq, pulë, peshk, dhe perime të gjelbra. Kombinimi i këtyre me ushqime të pasura me vitaminë C, si frutat agrume dhe perimet, ndihmon në përmirësimin e thithjes së hekurit. Po ashtu, përdorimi i suplementëve të hekurit mund të jetë i dobishëm, veçanërisht nëse mjeku e rekomandon. Siguroni gjithashtu një sasi të mjaftueshme të acideve folike, të cilat ndihmojnë në prodhimin e qelizave të gjakut; ushqime të pasura me acide folike përfshijnë spinaqin dhe fasulet. Kujdesuni për nivelet e vitaminës B12, e cila është e rëndësishme për shëndetin e qelizave të gjakut, duke konsumuar produkte me bazë nga kafshët ose përdorur suplementë të nevojshëm. Është gjithashtu e rëndësishme të bëni kontrolle të rregullta shëndetësore për të monitoruar nivelet e hekurit dhe hemoglobinës, dhe të shmangni konsumimin e tepruar të çajit dhe kafesë, që mund të pengojnë thithjen e hekurit.

Anemia në shtatzëni

Anemia është e zakonshme gjatë shtatzënisë, për shkak të rritjes së kërkesës për hekur dhe vitamina nga trupi. Në fakt, deri në 40% e grave shtatzëna mund të përjetojnë anemia gjatë shtatzënisë. Simptomat përfshijnë lodhje të madhe dhe marramendje. Trajtimi përfshin marrjen e suplementeve me hekur dhe acid folik për të përmirësuar nivelet e hemoglobinës dhe për të mbështetur shëndetin e nënës dhe të fetusit.

Për të luftuar aneminë gjatë shtatzënisë, ndiqni këto hapa:

 • Merrni suplementë të hekurit. Përdorni tableta me hekur sipas rekomandimeve të mjekut.
 • Rritni konsumin e ushqimeve të pasura me hekur. Konsumoni mish, pulë, peshk, fasulet, dhe perime të gjelbra.
 • Konsumoni ushqime të pasura me vitaminë C. Vitamina C ndihmon në thithjen e hekurit; përfshini fruta dhe perime të freskëta.
 • Përdorni suplementë të Acidit Folik. Acidi folik është i rëndësishëm për zhvillimin e fetusit dhe për parandalimin e anemisë.
 • Konsultohuni me mjekun. Mjeku do të monitorojë nivelin e hemoglobinës dhe mund të sugjerojë ndryshime në dietë ose suplementë.

 si sherohet anemia

Si shërohet anemia

Trajtimi i anemisë varet nga shkaku i saj. Për anemia me mungesë hekuri, suplementet me hekur janë të nevojshme për të rritur nivelet e hemoglobinës. Në rastet e anemisë për shkak të mungesës së vitaminave, suplemente të tjera si acidi folik dhe vitamina B12 mund të jenë të nevojshme. Por tek anemia mesdhetare, trajtimi mund të përfshijë transfuzione të rregullta të gjakut dhe terapinë me qeliza burimore. Konsultimi me një mjek është thelbësor për të përcaktuar shkakun dhe trajtimin më të përshtatshëm të anemisë.

×