Avokado: sekreti i lëkurës dhe flokëve

Avokado dhe fytyra: hidratim dhe freskim

Maskat me avokado janë më shumë se sa thjesht një mënyrë për të përmirësuar pamjen e lëkurës dhe fytyrës. Avokadoja përmban yndyrna të shëndetshme dhe acid oleik.

Një maskë popullore me avokado është ajo me mjaltë dhe limon. Për ta përgatitur këtë maskë, shtypni një avokado të pjekur dhe përziejini me një lugë mjaltë dhe pak lëng limoni. Aplikojeni në fytyrë dhe lini të veprojë për 15-20 minuta.

Një alternativë tjetër është maska ​​me avokado dhe mjaltë. Për ta përgatitur, shtypni një avokado të pjekur dhe përziejini me një lugë të vogël mjaltë dhe një lugë vaj ulliri. Aplikojeni maskën në fytyrë për 15-20 minuta. Shpëlajeni me ujë të vakët për të përfituar nga vetitë e hidratimit të avokados dhe të njëjta nga vetitë ushqyese të vajit të ullirit.

Maska ​​me avokado dhe qumësht është një zgjedhje tjetër e shkëlqyer për të përmirësuar elasticitetin e lëkurës. Për të përgatitur këtë maskë, shtypni një avokado të pjekur dhe përziejini me pak qumësht deri në formimin e një mase kompakte. Aplikojeni maskën në fytyrë për 15-20 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të vakët.

 Avokado

Avokado dhe flokët

Përveç përdorimit në kozmetikë, vaji i avokados është i njohur për përfitimet e tij për flokët. Aplikimi i vajit të avokados mund të ndihmojë në rikthimin e shkëlqimit të flokëve dhe në mbrojtjen e tyre nga dëmtimet. Vaji i avokados përmban vitaminë E dhe antioksidantë të rëndësishëm që ndihmojnë në rikrijimin dhe forcimin e hekurit të flokëve. Disa nga këto përfitime përfshijnë:

 • Hidratimi. Avokado është i pasur me yndyra të shëndetshme dhe vitaminë E, të cilat janë të dobishme për hidratimin e flokëve. Përdorimi i një maske me avokado ose aplikimi i tij direkt në flokë mund të ndihmojë në mbajtjen e tyre të hidratuar dhe të buta.
 • Stimulimi i rritjes së flokëve. Vitaminat dhe acidet yndyrore të pranishme në avokado mund të ndihmojnë në stimulimin e rritjes së flokëve. Përdorimi i produkteve të flokëve me bazë avokado ose aplikimi i një pasteje me avokado në skalp mund të promovojë rritjen e flokëve.
 • Forcimi i flokëve. Avokado përmban vitaminat B6 dhe Biotinë, të cilat janë esenciale për shëndetin e flokëve. Konsumimi i avokados ose përdorimi i tij si një masë për flokë mund të ndihmojë në forcimin e tyre dhe në zvogëlimin e rënies së flokëve.
 • Mbrojtja nga dëmtimet. Antioksidantët në avokado, si vitaminat C dhe E, ndihmojnë në mbrojtjen e flokëve nga dëmtimet oksidative. Përdorimi i avokados si një pjatë tërësore ose si pjesë e një maske për flokë mund të mbrojë flokët nga dëmtimet e mjedisit dhe proceset e plakjes.

Këto përfitime bëjnë avokadon një zgjedhje të shkëlqyer për të përmirësuar shëndetin dhe pamjen e flokëve. Përdorimi i rregullt i avokados në regjimet e kujdesit personal për flokë mund të sjellë përfitime të dukshme dhe të qëndrueshme për shëndetin e përgjithshëm të flokëve tuaj.

Avokado dhe shëndeti i zemrës: mbështetje për sistemin kardiovaskular

Avokadoja është e pasur me yndyrna të shëndetshme, duke përfshirë acidin oleik që ndihmon në mbajtjen e niveleve të kolesterolit nën kontroll dhe në mbrojtjen e shëndetit të zemrës. Studimet kanë treguar se konsumimi i rregullt i avokados mund të reduktojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Ja disa nga përbërësit:

 • Yndyrnat e shëndetshme. Avokado përmban yndyra të shëndetshme, përfshirë acid oleik, i cili është një yndyrë e mirë për zemrën. Kjo yndyrë mund të ndihmojë në rritjen e niveleve të kolesterolit të mirë (HDL) dhe në zvogëlimin e niveleve të kolesterolit të keq (LDL).
 •  Fibrat. Avokadoja është një burim i mirë i fibrave ushqimore, e cila ndihmon në mbajtjen e nivelit të kolesterolit nën kontroll.
 • Antioksidantët. Avokado përmban antioksidantë të rëndësishëm si vitaminat C dhe E, si dhe karotenoidet. Këto substancat ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave të zemrës nga dëmtimi oksidativ dhe mund të kontribuojnë në shëndetin e përgjithshëm të zemrës.
 • Rregulon presionin e gjakut. Përmbajtja e kaliumit në avokado ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut. Kaliumi është një mineral që ndihmon në zvogëlimin e efekteve të ndryshimeve të presionit të lartë të gjakut.
 • Mbështet sistemin e qarkullimit të gjakut. Përmbajtja e vitaminës K në avokado ndihmon në mbështetjen e sistemit të qarkullimit të gjakut.

Këto cilësi të avokados e bëjnë një zgjedhje të shkëlqyer ushqimore për përmirësimin dhe mbrojtjen e shëndetit të zemrës dhe sistemit kardiovaskular në përgjithësi. Konsumimi i rregullt i avokados mund të kontribuojë në përmirësimin e shëndetit tuaj kardiovaskular.

 Perfitmet e avokados

Avokado dhe përdorimi në ushqim: një zgjidhje ushqimore e shëndetshme

Përveç aplikimeve në fytyrë dhe flokë, avokadoja është një zgjidhje e shkëlqyer ushqimore për dietat e shëndetshme. Përmban fibra të shëndetshme që mbështesin sistemin tretës dhe ndihmojnë në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak. Avokadoja është gjithashtu e pasur me vitaminë C, K dhe acid folik, të cilat janë esenciale për funksionimin e shëndetshëm të trupit.

Këto janë disa nga dietat më të njohura dhe të përfshira ku avokadoja është një pjesë e rëndësishme e ushqimit:

 • Dieta e Mediteranit. Përfshin një konsum të lartë të perimeve, drithërave, ullirit, peshkut dhe yndyrnave të shëndetshme si avokadoja.
 • Dieta Keto. Përdor avokadon si një burim të rëndësishëm të yndyrnave të shëndetshme dhe prodhon ketone që ndihmojnë në zvogëlimin e peshës dhe përmirësimin e shëndetit.
 • Dieta Paleo. Përdor avokadon si një burim të rëndësishëm të yndyrnave të shëndetshme dhe vitaminave, duke përfshirë një qasje natyrale ndaj ushqimit me një fokus të veçantë në perime, proteina dhe yndyra të shëndetshme.
 • Dieta e ushqimit të freskët. Fokusohet në përdorimin e ushqimeve të freskëta dhe natyrale, duke përfshirë fruta dhe perime si avokadoja, për të siguruar një burim të pasur të vitaminave dhe mineraleve.
 • Dieta bazuar në avokado. Disa planifikime të dietës bazuar në konsumimin e kësaj frute ofrohen nga ekspertët e ushqimit dhe shëndetit për të promovuar shëndetin dhe përmirësuar stilin e jetës.

 Maska me avokado

Yjet që adhurojnë avokadon: dieta dhe maskat e preferuara

Në botën e yjeve dhe celebriteteve, avokadoja është një pjesë e pashmangshme e rregimeve të ushqimit dhe kujdesit të lëkurës. Disa personalitete të njohura që e përdorin atë në dietat e tyre dhe për maskat e fytyrës përfshijnë:

 • Kourtney Kardashian. Ajo ka ndarë shpesh në media se si përdor avokadon në dietat të saj për të mbajtur një stil jetese të shëndetshëm.
 • Gwyneth Paltrow. Aktorja dhe mbajtëse e faqes GOOP promovon përdorimin e avokados si pjesë e një ushqimi të shëndetshëm dhe përdorimin e tij në maskat e fytyrës.
 • Jessica Biel. Ajo është një tjetër admiruese e ushqimeve të shëndetshme dhe është e njohur për përdorimin e avokados në dietën e saj dhe në maskat e fytyrës.
 • Miranda Kerr. Modeli dhe themeluesja e “Kora Organics” ka përdorur avokadon në maskat e fytyrës për të ruajtur lëkurën e shëndetshme.
 • Chrissy Teigen. Modelja e njohu, Chrissy Teigen, ka treguar shpesh se avokado është një pjesë e rëndësishme e dietës së saj.
 • Jennifer Aniston. Aktorja e njohur ka pohuar se përfshin avokadon në dietën e saj.
 • Jessica Alba. Aktorja e njohur përdor avokadon në dietën e saj për të ruajtur lëkurën dhe flokët e shëndetshëm.

Këto personalitete të njohura shfaqen rregullisht duke promovuar përfitimet e shëndetshme të përdorimit të avokados në dietat e tyre dhe në rutinat e kujdesit të lëkurës.

 perfitimet e avokados per fytyren dhe floket

Kuriozitetet mbi avokadon:

 • Avokadoja është një frutë tropikale dhe është e njohur për formën e saj të unikët dhe për pulpinë e butë.
 • Është e njohur për faktin se përmban më shumë kalium se bananet, një mineral i rëndësishëm për funksionimin e muskujve dhe të zemrës.
 • Në disa kultura, siç është kultura mesoamerikane, avokadoja ka qenë e shenjtë dhe e konsideruar si simbol i fertilitetit dhe pasurisë.

Përfundimi është se avokadoja ofron një gamë të gjerë të përfitimeve për shëndetin dhe bukurinë. Përdorimi i rregullt i saj në dietë dhe kozmetikë mund të sjellë shumë përfitime për shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe pamjen e jashtme. Shtoni avokadon në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës dhe ushqimit për të përfituar maksimumin nga vetitë e saj të shëndetshme dhe ushqyese.

 

×